Kasy fiskalne online – projekt Ministerstwa Rozwoju nabiera rozpędu


Kasa fiskalna onlineJednym z kluczowych projektów rządu jest uszczelnienie systemu podatkowego. W jego ramach planowana jest między innymi wymiana wszystkich urządzeń fiskalnych do sieci. Resort przekonuje, że w efekcie będzie mniej przypadkowych kontroli oraz będą one skuteczniejsze. Wg szacunków wiąże się to z zakupem przez przedsiębiorców ponad 2 milionów nowych urządzeń rejestrujących sprzedaż. To koszt kilku miliardów złotych.

Ministerstwo Rozwoju szykuje nowe przepisy. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji społecznych. Wg niego wszystkie urządzenia mają zostać podpięte sieciowo do Centralnego Rejestru w Ministerstwie Finansów.

Urzędy skarbowe będą miały dostęp w czasie rzeczywistym do danych o obrocie do poziomu indywidualnego dokumentu sprzedaży.

Za koszty wprowadzenia systemu zapłacą przede wszystkim podatnicy ewidencjonujący sprzedaż z użyciem urządzeń z tzw. papierową kopią paragonów. Możliwe, że nowsze kasy, wyposażone w kopię elektroniczną będzie można zmodernizować dzięki dedykowanym modułom. Szczegóły w tym zakresie jeszcze nie są znane.

Krajowa Izba Gospodarcza Telekomunikacji i Elektroniki szacuje, że na rynku działa ponad 0,5 miliona urządzeń bez elektronicznej kopii. Takie kasy z pewnością trzeba będzie wymienić na nowe.

Zgodnie z zapowiedziami nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem roku 2018. Oznacza to, że niezbędnego czasu realizację rządowego projektu jest bardzo mało. Poza stosownymi krajowymi i europejskimi uregulowaniami prawnymi konieczne jest skonstruowanie kas, homologacja oraz wyprodukowanie nowych urządzeń. Mówimy tutaj o skali przekraczającej 2 miliony kas. Możliwe, że ustawodawca wprowadzi zasadę stopniowej wymiany urządzeń. To spowodowałoby rozłożenie okresu wdrożenia na kilka lat.

Polska Izba Handlu, która jest organizacją zrzeszającą sklepy, hurtownie oraz firmy, zapowiedziała intensywne dyskusje z Ministerstwem Rozwoju. Wg ich oceny o ile duże sieci handlowe bezpiecznie zniosą obciążenia wynikające z wprowadzanych zmian, to takie koszty mogą być zabójcze dla niewielkich firm rodzinnych.

Ministerstwo Rozwoju zakłada, że koszty budżetu państwa nie powinny przekroczyć 0,5 mld zł. W tym optymistycznym wariancie muszą znaleźć się dotacje na zakup nowych urządzeń oraz uruchomienie odpowiedniego środowiska IT dla działania tego przedsięwzięcia. Resort zamierza na ten drugi element przeznaczyć około 100 mln zł. Pozostaje zatem 300 do 400 mln zł. na dotacje do zakupu. W rezultacie uzyskujemy informację, że wysokość dotacji dla jednej kasy będzie na poziomie 100 do 300 zł, czyli raczej niezbyt wiele. Przypomnijmy, że nowe urządzenie kosztuje przeciętnie około 2.000 zł.  Zgodnie z obecnymi przepisami zakup nowego urządzenia fiskalnego jest związany z gwarantowanym zwrotem dotacji w wysokości 700 zł.

Ministerstwo Rozwoju ocenia, że korzyścią z wdrożenia nowego rozwiązania będzie unikanie nadmiernych kontroli. Kasy fiskalne działające w trybie online, to znacząca zmiana w prowadzeniu działalności handlowej. Z pewnością będzie to miało wpływ na wzrost skuteczność działań urzędników kontroli skarbowej.